Procuror militar: Nesoluționarea dosarelor arată slăbiciunea statului
Justiția la Măcelărie: O analiza a eșecurilor sistemului
Într-o declarație brutal de sinceră, procurorul militar Bogdan Pîrlog, președintele Asociației Inițiativa pentru Justiție, fulgeră asupra adevărului dezolant: nesoluționarea dosarelor Revoluției și Mineriadei este un semnal al slăbiciunii statului. Nu a justiției! Este un strigăt de alarmă într-o țară în care legile sunt mai mult o formalitate decât o realitate!
Păcatul tăcerii: Efectele unei justiții neputincioase
După 30 de ani de tergiversări, întrebările rămân: de ce acest haos? De ce nu s-au purces la curățarea mizeriei? Pîrlog subliniază nu doar greșelile individuale, ci o întreagă rețea de complicități care mențin în viață un sistem viciat. E greu de acceptat că avem un sistem judiciar care trăiește în umbra unei puteri politice autoritare, ce a condus această țară timp de aproape un deceniu și jumătate.
Un joc periculos: Responsabilitatea penală
Procurorul îndrăznește să avanseze o nouă provocare în discuție: răspunderea penală a unei persoane decedate este un non-sens. Cu toate acestea, Pîrlog sugerează că scoaterea la lumină a verigilor de conducere ale acelor vremuri trebuie să continue, chiar dacă unele ființe au părăsit această lume. Dar cât de mult mai putem tolera această ineficiență și indiferență în fața atroce viciilor trecutului?
Statul în fața catedralei nepăsării: unde duce neacțiunea?
Ce spune aceasta despre noi ca societate? Nepăsarea față de justiție și adevăr escaladează problemele, renunțându-se la responsabilitate și asumare. Ministrul justiției ar trebui să fie primul care să tragă un semnal de alarmă, în loc să stea pe margine, observând cum acestea devin tot mai adânci. Starea de letargie în care ne aflăm nu va aduce nimic bun. Statul în sine devine un simbol al ineficienței și al unei epoci întunecate în care adevărul rămâne mereu ascuns.
Încheiere: Cine va plăti pentru greșelile trecutului?
Fiecare zi care trece fără o soluție pentru aceste cazuri istorice este o insultă adusă memoriei celor care au luptat. Cel mai grav este că, în timp ce autoritățile se joacă cu destinul justiției, cetățeanul devine victima neputinței statului. Poate că nu suntem pregătiți să vedem adevărul și astfel continuăm să plătim prețul ignoranței. Este o tragere de timp care duce doar la perpetuarea unei nejustificate injustiții.


