Olguța Vasilescu, întrebată dacă contestatarii lui Bolojan din PNL vor fi primiți în PSD: Toma de la Buzău e mai bolojenist.
Olguța Vasilescu, despre contestatarii lui Ilie Bolojan din PNL
Olguța Vasilescu a fost întrebată recent despre oportunitatea ca cei douăzeci de contestatari din PNL, care au opinii divergente față de președintele Ilie Bolojan, să fie primiți în PSD. În răspunsul său, Vasilescu a subliniat că nu s-a discutat în interiorul PSD despre o astfel de opțiune. „Din câte știu eu, ei vor să își apere în instanță calitatea de membru de partid”, a afirmat Vasilescu, adăugând că este normal ca cineva să lupte pentru a-și menține statutul. A comparat opiniile divergente din rândul membrilor PNL cu situații similare din PSD, menționându-l pe primarul Constantin Toma de la Buzău, pe care l-a caracterizat ca fiind „mai bolojenist decât toți bolojeniștii din PNL”. Aceasta a fost o observație menită să puncteze faptul că disensiunile de opinie sunt frecvente și în propriul partid, fără ca acestea să conducă automat la excluderi.
Critica Olguței Vasilescu cu privire la excluderile din partide
Olguța Vasilescu a subliniat că în anul 2026 nu ar trebui să existe excluderi din partide din cauza opiniilor diferite față de cele ale președintelui. „Mi se pare incorect ca în prezent să se dea oameni afară din partidele politice doar pentru că gândesc altfel”, a declarat Vasilescu, reflectând asupra unei culturi politice care ar trebui să accepte diversitatea de opinii. Această poziție este o declarație a angajamentului său față de libertatea de exprimare în interiorul partidelor.
Dan Motreanu și acuzațiile de dublă măsură
Într-o reacție la comentariile Olguței Vasilescu, Dan Motreanu a acuzat PSD de dublă măsură, susținând că cei agresați din interiorul partidului sunt constrânși să-l susțină necondiționat pe agresor. Motreanu a punctat o contradicție în modul în care PSD gestionează situațiile interne, în contrast cu principiile enunțate de Vasilescu.
Demisia lui Constantin Toma din PSD
Pe fondul tensiunilor interne, Constantin Toma, primarul municipiului Buzău, a anunțat în ianuarie că demisionează din funcțiile de președinte al Organizației Municipale PSD Buzău și din cea de prim-vicepreședinte al Organizației Județene PSD Buzău. Toma și-a explicat decizia ca fiind o reacție la „atitudinea ostilă” a conducerii locale și a unor colegi din Consiliul Local, care au votat împotriva proiectelor inițiate de el. În replică, președintele PSD Buzău, deputatul Romeo Lungu, a declarat că Toma nu s-a mai regăsit în partid, având în vedere declarațiile sale din ultimul timp.
Olguța Vasilescu pe viitorul contestatarilor din PNL
Olguța Vasilescu a exprimat convingerea că contestatarii lui Bolojan din PNL vor câștiga în instanță procesul pentru a-și păstra statutul de membri de partid. „Nu știu ce li se reproșează acestor oameni ca să-și piardă calitatea de membru de partid,” a afirmat Vasilescu, ridicând astfel întrebări asupra legitimității demersurilor de excludere din partid.


