Olguța Vasilescu despre Ilie Bolojan: „A mințit de fiecare dată. Este evident că nu dorește să părăsească Palatul Victoria”

Olgua Vasilescu despre Ilie Bolojan A mintit de fiecare data Este evident ca nu doreste sa paraseasca Palatul Victoria

Olguța Vasilescu despre Ilie Bolojan: „A mințit de fiecare dată. Este evident că nu dorește să părăsească Palatul Victoria”

Olguța Vasilescu despre Ilie Bolojan: „A mințit de fiecare dată. Este clar că nu vrea să plece de la Palatul Victoria”

Lia Olguța Vasilescu, vicepreședinte al PSD și primar al Craiovei, a lansat un atac vehement la adresa lui Ilie Bolojan, acuzându-l că împiedică formarea unui guvern cu puteri depline. Conform Vasilescu, Bolojan a schimbat constant condițiile necesare pentru susținerea unui nou cabinet, iar posibilitatea organizării de alegeri anticipate ar trebui să rămână pe masa discuțiilor dacă situația politică va continua să fie blocată.

„Până la urmă, nu ar trebui să excludem această opțiune, pentru că, dacă o facem, vom rămâne pe o cale care nu duce nicăieri”, a afirmat Vasilescu, întrebată despre perspectivele alegerilor anticipate. De asemenea, vicepreședinta PSD a susținut că nu a fost surprinsă de poziția lui Bolojan, precizând că acesta a folosit amenințările cu demisia ca instrument politic și în trecut.

„Pentru mine, vă spun sincer, nu a fost o surpriză. L-am observat pe Ilie Bolojan și anul trecut, când amenința constant că își va da demisia din funcția de prim-ministru”, a adăugat Vasilescu. În plus, ea l-a acuzat pe Bolojan că refuză să întreprindă măsuri pentru deblocarea situației politice, în pofida nevoii urgente a României pentru un guvern funcțional.

Afirmând că Ilie Bolojan nu dorește să plece de la Palatul Victoria, Vasilescu a subliniat că acesta nu mai are puteri depline, limitându-se doar la semnarea unor contracte și efectuate numiri de ultim moment. „Este evident că nu vrea să plece. El nu mai are capacitatea de a guverna de plin, ci doar face niște demersuri superficiale”, a spus vicepreședinta PSD.

Olguța Vasilescu a susținut că Bolojan a schimbat de mai multe ori condițiile de sprijin a unei formule guvernamentale, precizând că „a mințit de fiecare dată. A mințit inițial că vrea un guvern tehnocrat. A fost oferit un guvern tehnocrat fără PSD, dar nu a votat pentru acesta.” De mai multe ori s-au prezentat propuneri din partea PNL, însă Bolojan nu a acceptat niciodată o formă care să-i permită guvernarea.

Pentru a ieși din această situație, Vasilescu a clarificat că PSD are două opțiuni: fie se integrează într-un guvern de coaliție fără ca Bolojan să fie prim-ministru, fie își asumă singur guvernarea printr-un cabinet condus de Sorin Grindeanu.

„Noi ne-am oferit fie să intrăm într-un guvern de coaliție, în care Ilie Bolojan să nu fie prim-ministru, fie ne asumăm guvernarea. Noi suntem pregătiți să facem acest pas”, a declarat ea. Despre posibila rotativă guvernamentală, Vasilescu a precizat că nu are informații că o asemenea variantă ar fi fost discutată sau acceptată.

Vasilescu a subliniat că lipsa unui guvern cu puteri depline afectează și proiectele finanțate prin PNRR, menționând că întârzierile sunt mai mult decât evidente. „Există reale probleme cu PNRR, iar anul trecut facturile pentru acest program nu s-au decontat timp de nouă luni”, a afirmat vicepreședinta PSD. Ea a început să evidențieze situația precaritate a primăriilor mai mici care nu au reușit să acopere aceste costuri, argumentând că multe dintre ele nu au avut resurse financiare suficiente, ceea ce a dus la suspendarea lucrărilor sau chiar falimente.

Vasilescu a acuzat instituții ale statului, precum ISC și ISU, că blochează recepția lucrărilor, inclusiv în domeniul educației, contribuind la frânarea absorbției fondurilor europene. „Aceste instituții nu fac decât să împiedice progresul în dezvoltarea infrastructurii și absorbția fondurilor disponibile,” a concluzionat ea.

Citeste si despre